Hogyan váltsak bankszámlát?
Ha már eldöntöttük, hogy bankot váltunk, és egy új banknál szeretnénk a bankszámlánkat vezetni, pár dolgot mérlegelnünk kell. Az első, hogy a régi számlánkkal és a hozzá kapcsolódó állandó megbízásokkal mit szeretnénk kezdeni.
Ha az új számlánkról szeretnénk majd mindent intézni, és nincs olyan ok, ami miatt ne zárhatnánk be a régi bankszámlát, akkor kérhetjük régi bankszámlánk bezárását. Ha viszont bizonyos tranzakciókat a régi számlánkról intéznénk, vagy van olyan kizáró körülmény, ami miatt nem zárhatjuk be a bankszámlát, akkor nem tudjuk bezárni a régi bankszámlánkat. Ha megtartjuk a régi bankszámlánkat, akkor dönthetünk arról, hogy a
- csoportos beszedési megbízásainkra (Tudjon meg többet a csoportos beszedésről!)
- rendszeres átutalási megbízásainkra
- rendszeres számlánkra érkező jóváírásainkra
Az alábbiakban ezekről olvashatóak részletek.
Teljes bankszámlaváltás a régi számla bezárásával
Amikor bemegyünk az új bankunk fiókjába, ebben az esetben arra adunk meghatalmazást, hogy helyettünk és nevünkben az alábbiakat végezze el a bank:
új bankszámla: a megnyitott új bankszámlánkra vezesse át az összes állandó tranzakciónkat a régi számlánkról.
régi bankszámla: a bankszámlaváltási folyamat utolsó lépéseként szüntesse meg ezt a számlánkat. A bankszámlaváltás napját mi határozhatjuk meg, de az nem lehet kevesebb mint 13 munkanap a hiánytalanul beadott bankszámlaváltási meghatalmazástól számítva. Természetesen dönthetünk úgy, hogy ezt egy praktikus, vagy könnyen megjegyezhető napra rakjuk. Tipikusan ilyen lehet a hónapok első napja.
Ettől a dátumtól kezdve a régi bankszámlánk nem lesz elérhető, a csoportos beszedéseket már az új számlánkról emeli le az adott szolgáltató, a rendszeres átutalási megbízásaink az új számlánkról indulnak, illetve innentől kezdve a rendszeres jóváírásaink is az új számlánkra érkeznek.
Teljes bankszámlaváltás a régi számla megtartásával
Amikor bemegyünk az új bankfiókunkba, ebben az esetben arra adunk meghatalmazást, hogy helyettünk és nevünkben a következőket végezze el a bank:
új bankszámla: a megnyitott új bankszámlánkra vezesse át az összes állandó megbízásunkat a régi bankszámlánkról.
régi bankszámla: a bankszámlaváltási folyamat végén a régi bankszámlánk nem szűnik meg. A bankszámlaváltás napját mi határozhatjuk meg, de az nem lehet kevesebb mint 13 munkanap a hiánytalanul beadott bankszámlaváltási meghatalmazás beadási dátumától számítva. Természetesen dönthetünk úgy, hogy ezt egy praktikus vagy könnyen megjegyezhető napra rakjuk. Tipikusan ilyen lehet a hónapok első napja.
Ettől a dátumtól kezdve a csoportos beszedéseket már az új számlánkról emeli le az adott szolgáltató, a rendszeres átutalási megbízásaink az új számlánkról indulnak, illetve innentől kezdve a rendszeres jóváírásaink is az új számlánkra érkeznek.
Részleges bankszámlaváltás a régi számla megtartásával
Amikor bemegyünk az új bankunk fiókjába, ebben az esetben arra adunk meghatalmazást, hogy helyettünk és nevünkben a következőket végezze el a bank:
új bankszámla: a megnyitott új bankszámlánkra vezesse át azokat az állandó megbízásokat a régi számlánkról, amelyekre típus szerint (csoportos beszedések, rendszeres átutalások, beérkező rendszeres jóváírások) vagy egyesével meghatalmazást adtunk a Számlaváltási meghatalmazás kitöltésekor.
régi bankszámla: a bankszámlaváltási folyamat végén a régi bankszámlánk nem szűnik meg, azok a megbízások, amelyekről nem rendelkeztünk a bankváltási nyomtatvány kitöltésekor, továbbra is a régi bankszámlánkról teljesülnek majd. A bankszámlaváltás napját mi határozhatjuk meg, de az nem lehet kevesebb mint 13 munkanap a hiánytalanul beadott bankszámlaváltási meghatalmazás beadási dátumától számítva. Természetesen dönthetünk úgy, hogy ezt egy praktikus vagy könnyen megjegyezhető napra rakjuk. Tipikusan ilyen lehet a hónapok első napja.
Ettől a dátumtól kezdve – attól függően, hogy melyik tételről hogyan rendelkeztünk – csoportos beszedéseink, rendszeres átutalási megbízásaink és rendszeres jóváírásaink egy része az új, a többi része pedig a régi számlánkról teljesül.